CHİA PUDİNGİ

 

‘Chia’  günümüzde modern diyetlerin gözdesi haline gelmiş özellikle zayıflamak isteyen kişilerin merak ettiği tohumdur.Peki nedir chia tohumu, nerelerde kullanılır , herkes kullanabilir mi , yararları ve zararları nelerdir , nasıl tüketmeliyiz ? Şimdi bu soruların cevaplarını yazımızda bulabileceksiniz.

 

Chia Nedir?

 

İçerisinde yüksek miktarda protein , kalsiyum ve omega-3 yağ asitleri bulunduran gluten içermediği için çölyak hastalarının da rahatça kullanabileceği bir tohumdur. Chia bitkisinin anavatanı Meksika ve Guatemela olup, Salvia Hispanica adlı adaçayı ailesindendir. Chia ülkemize artık ülkemize gelmektedir. Market raflarında veya organik ürün satan her yerde rahatlıkla bu tohumu bulabilirsiniz.

 

Chianın Faydaları Ve Zararları

 

Chia tohumunun 100 gramında 42 gram karbonhidrat,  16.5 gram protein, 30.7 gram yağ , 34.4 gram lif bulundurmaktadır. Dolayısıyla içerisinde hem yüksek miktarda protein bulundurduğu gibi yağ oranı da yüksektir. Peki bunlar ne anlama geliyor?

 

İnsanların diyetlerinde günlük alması gereken protein, diyetin %12-15 ini oluşturmalıdır. Yani biz günlük yediğimiz yiyeceklerden bunun bir kısmını sağlasak da eksik kalan protein miktarını chia doldurabilmektedir. Ayrıca diyetlerde yağ tüketilmemelidir algısı yanlıştır. Günlük diyetin %25-30 u yağdan sağlanmalıdır. Chiadaki bulunan yağ omega-3 yağ asitlerinden oluşmakta yani chia doymamış yağ asitlerinden içerir. Biz günlük belirli oranda omega-3 yağ asidi alarak beynimizin zihinsel gelişimine katkıda bulunup , yağda çözünen vitaminlerin emilimini sağlamış oluruz.  Omega-3 ayrıca balıklarda bulunur ancak her zaman balık bulamazsanız chia bunun yerini doldurmamıza yardımcı olur.

 

Chia ayrıca yüksek kalsiyum içerdiğinden kemik sağlığımız için faydalıdır. Özellikle kadınları menopoz sonrası osteoporoz riskine karşı korur. Demir içermesiyle de anemi (kansızlık) hastalığının ortadan kalkmasına ve demir depolarının dolmasında etkilidir.

 

Chia Pudingi Kaç Kalori

 

Chiayı isterseniz sabah kahvaltılarında sütle karıştırıp içine kuru meyvelerden ekleyip yiyebilirsiniz isterseniz sizlere alternatif olarak tarifimizdeki gibi chia pudingi olarak tüketebilirsiniz.

 

Chia pudingi tarifimiz 2 kişilik olup tek kişilik porsiyon bilgileri şu şekildedir:

Enerji:185 kkal

Karbonhidrat: 25 gram

Protein:6.37 gram

Lif:5.22 gram

 

Chia Pudingi Tarifinin Malzemeleri

 

*25 gram chia tohumu

*1 su bardağı yarım yağlı süt

*1 tane olgun muz

*1 yemek kaşığı kakao

*1 çay kaşığı hindistan cevizi

*1 yemek kaşığı bal

 

20161130_214908.jpg20161130_214721.jpg

 

Chia Pudinginin Hazırlanışı

 

Öncelikle chia tohumlarını acı tat vermemesi için süzgece alıp suyun altında elimizle yıkayalım. Bir kapta chia tohumlarını koyup bir su bardağı sütümüzü ekledikten sonra bir tane olgun muzu ezip içine karıştıralım. Üzerine isteğe göre bir yemek kaşığı kakao, bir çay kaşığı hindistan cevizi, bir yemek kaşığı bal ilave edelim. Karıştırıp puding kuplarımıza pay edelim. 2 saat boyunca her yarım saatte bir karıştıralım ki chia tohumlarımız birbirine yapışmasın. Yaklaşık 4 saat sonra chia jel oluşturacak ve pudingimiz hazır olacaktır. Afiyet olsun formda tutsun!