RAMAZANDAN SONRA BESLENME ÖNERİLERİ

 

Ramazanda beslenmemize az çok dikkat etmeye çalıştık. Peki ramazan bitiyor şimdi nasıl besleneceğiz, değişen metabolizma hızımızı nasıl dengeye getireceğiz? Ramazanda sahur ve iftardan oluşan beslenme planımızda hem öğün saatlerimizin değişmesinden hem de geç saatlerde yemek yediğimizden vücudun bazal metabolizma hızı değişti hatta bazılarımızda azaldı. Sürekli metabolizma hızı diyoruz da nedir bu metabolizma hızı öncelikle onu açıklayalım:

Vücutta iç organların belirli bir çalışma hızı vardır. Bu hız cinsiyet, yaş, boy, kilo ve birçok etkene göre kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Metabolizma hızını değiştiremez miyiz elbette değiştirebiliriz fakat bu hız öğün saatlerimizden tutun öğünlerde ne yediğimize kadar etkilenir. Ramazandan sonra ilk hedefimiz bu metabolizma hızını artırmak olmalı! Artık belli saat düzenine dönüp ara öğünlerimizi de unutmayarak metabolizma hızını artırırsak hem kilo vermemiz hızlanır hem sağlıklı beslenmeye düzenimizi oluşturabiliriz. Bunun için mutlaka bayramın ilk sabahı kahvaltımızı yaparak bu beslenme düzenine geçebiliriz. 30 gün boyunca kahvaltı yapamadığımızdan ilk kahvaltımızda ağır yiyecekler olan özellikle patates kızartması, reçel, tahin-pekmez gibi tatlılardan uzak duralım. Bunların yerine yumurta, peynir, zeytin, tam buğday ekmeğimiz ve olmazsa olmazımız yeşilliklerle kahvaltımızı tamamlayalım. Mide hacmimiz ramazanda diğer günlere oranla daha azaldığı için ilk günlerde yemekle birlikte sıvı alımımızı azaltalım. Su içeceksek yemekten yarım saat sonra içmeye özen gösterelim. Öğle ve akşam yemeklerinin saatlerine dikkat edelim. Özellikle akşam yemeğinin saatini 18.00-19.30 aralığına almaya çalışalım. Öğünlerimizin yanında salata ve yoğurt bulundurmayı da ihmal etmeyelim.

Bayramda tatlı tüketimine gelecek olursak tatlıları öğünlerle değil yemekten 2-3 saat sonra tüketelim. Tatlı porsiyon ölçülerimizi oldukça küçültelim. Tatlı tercihimiz şerbetliden değil her zaman sütlü tatlılardan yana olsun. Günlük kalori alımını artırmamak için bayramda tatlıyı fazla kaçırmayalım. Unutmayın küçük bir baklavanın kalorisi bile 250 kkal’dir. Yani bir öğünde almamız gereken kalorinin yarısına eşdeğerdir. Formumuzu korumak için daha az kalorili yiyecekleri tercih edelim. Gelen misafirlerimize de çikolata, şeker yerine kuru meyve ikram ederek onların sağlıklı beslenmesine de katkıda bulunalım. En önemli önerim kesinlikle su tüketimini bayramın ilk gününden itibaren artıralım.  Her gün mutlaka 2.5-3 litre su içelim ve su şişelerimizi yanımızdan ayırmayalım!