Sahurda Susatmayacak Yiyecekler

Sahurda Susatmayacak Yiyecekler Tarifi

Sahurda Susamamak İçin Ne Yemeli?

Ramazanın bu sene olduğu gibi yaza denk gelmesiyle 16-17 saat susuz kalacak olan vücudumuz için sahurda susatmayacak yiyecekler tercih etmeliyiz. Hem bedenimiz hem böbreklerimizin sağlığı için sahurda hangi besinleri yememiz gerektiğini inceleyelim.

1) Su Oranı Yüksek Meyveler

Su oranı yüksek olan meyveler veya kendi hazırladığınız (şeker oranınızı düşük tuttuğunuz) hoşaf veya komposto gibi yiyecekleri sahur menünüze eklemeyi unutmayın! Örneğin, karpuz, şeftali, üzüm gibi meyveler su oranı en yüksek meyveler arasındadır.

meyve suyu

2) Çiğ Sebzeler

Bunun yanında çiğ sebze tüketimi de su ihtiyacını dengelememize yardımcı olacaktır. Özellikle salatalık, söğüş sebzelerle sahurunuzu zenginleştirebilirsiniz.

sebze

3) Süt Ürünleri

Yağ oranı düşük olan yoğurt, kefir, süt gibi yüksek kalsiyumlu yiyecekler de vücudun su ihtiyacını karşılamamızı sağlar. Mutlaka bunlardan birini tüketmeye özen gösterin! Unutmayalım ki vücudumuz sindirimde suyu kullanacaktır. Çünkü 100 gram protein içeren bir gıdanın sindirimi için bile yarım litre su kullanılmaktadır.

Sahurda tükettiğiniz fazladan her lokmada vücudunuzdan su eksilecektir. Önemli olan dengeli ve ihtiyacımız kadar yemektir. Sahurda fazladan su içsek bile aşırı tuzlu, kalorili yiyecek tüketiminde vücutta ilerleyen saatlerde su ihtiyacı artacaktır. Porsiyon kontrolünden çıkmayıp, protein-karbonhidrat-yağ dengesini kurduğumuz takdirde su dengesini de sağlamış oluruz.

kalsiyum