Bu Besinleri Sahurda Sakın Ama Sakın Yemeyin!

Bu Besinleri Sahurda Sakın Ama Sakın Yemeyin! Tarifi

 

Sahurda Yenmemesi Gereken Besinler

Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte beslenme düzenimizde de değişikler meydana gelmektedir. Ana ve ara öğün saatlerimiz ile tükettiğimiz besinler de bu değişimden etkilenmektedir. Ramazanda esas dikkat etmemiz gereken metabolizma hızımızdır. Söz konusu metabolizma yavaşlamalarında aniden kilo alımı da görülmektedir.

Peki, bunun önüne nasıl geçeceğiz? Öncelikle sahura kalkmayı ihmal etmeyip sahurda hangi besinlerinden uzak durmamız gerektiğini bilirsek kilo alımının da önüne geçmiş oluruz.

Sahur, bir erken kahvaltı gibi düşünülüp mutlaka sahura kalkılmalıdır. Gün boyunca kan şekerinizin düzenli seyretmesini sağlayacak, protein içeriği yüksek besinlerden oluşan bir kahvaltı hazırlamanız gerekir.

Bunun aksine sahurda tüketilen hamur işleri (börek, açma, kek vs.), kızartmalar, aşırı yağlı yiyecekler kan şekeri dengesizliği ve sindirim güçlüğü oluşturur. Gün içinde midenizde ağrıya, ekşimeye, yanmaya ve de çabuk acıkmanıza sebep olur. Tuzlu ve baharatlı yiyeceklerin sahur menünüzde fazlaca bulundurulması da daha fazla su ihtiyacı oluşturacaktır. Dilerseniz besinleri tek tek irdeleyelim:

Sahurda sucuk veya pastırma yenir mi?

Hayır yenmez. Çünkü sucuk, pastırma, sosis, salam gibi yiyecekler ısıl işleme uğramış besinlerdir. Yapımında aşırı baharat ve tuz kullanılmaktadır. Sahurda tüketilmesi durumunda gün içerisinde midede hassasiyet yaratacaktır.

sucuk

Sahurda karpuz veya muz yenir mi?

Evet yenilebilir. Çünkü sahurda meyve tüketimi insülin seviyesini rutin seyrinde götürecektir. Yani içerdiği lifler sayesinde kan şekerinde ani düşme veya yükselmelerin önüne geçecektir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken püf nokta meyve porsiyonlarının kontrolünü iyi sağlamak gerekir. Unutmayalım ki karpuzdaki sınırımız bir üçgen dilim, muzdaki porsiyon ölçümüz ise 80 gramdır.

karpuz

Sahurda makarna yenir mi?

Buna vereceğimiz iki seçenek vardır: Makarnanın çeşidini incelememiz gerekir. Makarna, eğer kepek ya da tam buğdaydan yapılmışsa, evet tüketilebilir. Ancak tabağımıza 6 yemek kaşığı makarnadan fazla almamanız şartıyla! Bu çeşitlerin dışında kalan makarnaların karbonhidrat oranı yüksek olduğu için sahurda tüketilmesi önerilmemektedir.

makarna

Sahurda yoğurt yenir mi?

Cevabımız kesinlikle yenir! Hatta yediğinizde sağlığınız için de bir iyilik yaparak sindirim sisteminizin rahatlamasını sağlarsınız. Günlük almanız gereken kalsiyum ihtiyacınızı da karşılamış olursunuz.

yoğurt